برای تزریق بوتاکس به متخصص پوست مراجعه کنید

بوتاکس

بوتاکس از جمله خدماتی است که در کلینیک زیبایی غرب تهران (کلینیک آیلا) انجام میشود؛ آنچه در کلینیک پوست و زیبایی غرب تهران ارائه میشود شامل انواع با کیفیت ترین بوتاکس های ایرانی و غیر ایرانی با قیمتی مناسب در محیطی تمیز و آرام است.

پوست بدن ما لایه محافظ بدن در برابر آسیب هاست و حکم سپری محافظ و در عین حال متفکر را دارد؛ محافظ در برابر آسیب های بیرونی که شایع ترین آن نور خورشید می باشد و متفکر از لحاظ نوع ساختار و سلول شناسی پوست. آیا تا به حال فکر کرده اید در صورت نبودن پوست چه عضوی میتوانست این امر مهم را انجام دهد؟ پس وجود پوست هم برای سلامت اعضا و هم برای سلامت روان لازم و حتمی است؛ و نگهداری و مراقبت از پوست امری مهم تر است.

در کلینیک آیلا ما برآنیم که در این امر مهم همراه و یاور شما باشیم. کلیه خدمات پوست و مو، زیبایی و لیزر در این مرکز ارائه میگردد.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس در واقع سم بوتولینیوم است که سبب فلج عضلات میشود و ابتدا از این اثر توکسین، در درمان بیماری هایی از جمله بلفارواسپاسم و استرابیسم و… استفاده می کردند که پس از سال ها کاربرد آن در اعمال زیبایی و رفع چین و چروک صورت توسط اف دی ای تایید شد و امروزه شاهد کاربرد گسترده آن در زمینه زیبایی هستیم.

دانش آناتومی عضلات عروق و اعصاب ناحیه صورت در چگونگی تزریق این توکسین نقش بسزایی دارد.

توکسین موجود در ویال های بوتاکس غالبا از نوع (A) و (B) می باشد؛ هرچند که سروتیپ های بیشتری از این توکسین شناسایی شده است.

توکسین بوتولینیوم به اسامی تجاری مختلفی در بازار دارویی یافت می شود. آنچه که در کلینیک لیزر و زیبایی غرب تهران ارائه می شود شامل : مصپورت، دیستون، زیومین و دیسپورت می باشد.

موارد ممنوعیت کاربرد بوتاکس:

_ در زمان بارداری و شیردهی

_ بیماری های اتو ایمن

_ آلرژی به توکسین یا شیر

_ سن زیر 18 سال

_ عفونت فعال در منطقه

_ میوپاتی ها

_ اختلالات خونریزی دهنده

_ مشاغلی که نیازمند استفاده از عضلات صورت هستند.

_ توقعات غیر واقعی

_ مصرف کنندگان برخی داروها

تزریق بوتاکس در مرکز زیبایی و لیزر غرب تهران، برای رفع چین و چروک و اخم ناحیه پیشانی و خطوط پنجه کلاغی دور چشم، با توجه به فرم، وسعت و قدرت عضلات هرفرد تزریق می گردد.

از کاربرد های دیگر این دارو در کلینیک زیبایی غرب تهران می توان تزریق برای رفع تعریق بیش از حد زیربغل و کف دست؛ و در ناحیه گردن برای کم رنگ تر کردن خطوط گردن و رفع خطوط عمودی اطراف لب؛ و کم کردن قدرت عضله ماستر (جونده) در موارد خاص را نام برد.

بوتاکس در چه موارد دیگری قابل استفاده است؟

بوتاکس علاوه بر کاهش چین و چروک صورت و تعریق بیش از حد برای مواردی مانند میگرن، انقباض چشم، درد فک و بیش فعالی عضلات گردن نیز قابل استفاده است. برخی افراد همچنین می توانند برای نرم کردن خط فک مربعی، صاف کردن چانه چال دار یا اصلاح لبخند بیش از حد لثه ای، بوتاکس تزریق کنند.

روش کار چگونه است؟

هنگامی که برای تزریق بوتاکس به متخصص پوست مراجعه می کنید، او پوست شما را تمیز می کند و با یک سوزن بسیار ظریف تزریق را انجام می دهد. اکثر بیماران برای درمان به ناحیه بی حس شده نیاز ندارند زیرا آن را به خوبی تحمل می کنند. مراجعه به متخصص پوست برای تزریق بوتاکس بسیار مهم است زیرا آنها درک عمیقی از آناتومی صورت دارند، بنابراین می توانند به درستی محصول را برای دستیابی به نتایج ایده آل شما قرار دهند. دوز مصرفی به فرد و قدرت عضلات او بستگی دارد. اغلب، ماهیچه های صورت مردان قوی تر از زنان است، بنابراین ممکن است برای رسیدن به صاف کردن چین و چروک مورد نظر خود، به کمی محصول بیشتر نیاز داشته باشند.

چه نوع نتایجی را می توان از بوتاکس انتظار داشت؟

نتایج حاصل از یک جلسه بوتاکس معمولاً تا 14 روز طول می کشد تا به طور کامل مورد توجه قرار گیرد، اما ممکن است نتایج را تا سه روز پس از درمان مشاهده کنید. همانطور که بوتاکس شروع به یخ زدن کامل نواحی تحت درمان می کند، شاهد نرم شدن خطوط و کاهش ظاهر چین و چروک ها خواهید بود. بسته به شدت چین و چروک و سطحی که می خواهید درمان کنید، ممکن است برای دستیابی به نتایج دلخواه به بیش از یک جلسه بوتاکس نیاز داشته باشید. نتایج معمولاً بین چهار تا شش ماه دوام دارد.

چه انتظاری از تزریق بوتاکس باید داشت؟

ممکن است بلافاصله پس از درمان، درد یا تورم باقی مانده در اطراف محل های تزریق احساس کنید، اما مهم است که برای جلوگیری از مهاجرت بوتاکس، ناحیه را مالش یا ماساژ ندهید. برخی افراد استفاده از کمپرس سرد یا مصرف مسکن های بدون نسخه مانند تیلنول را برای کاهش تورم و ناراحتی مفید می دانند، اما هر گونه ناراحتی معمولاً در عرض 24 ساعت پس از درمان فروکش می کند. خطرات تزریق بوتاکس معمولاً زمانی بی خطر است که تحت مراقبت یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مجاز و ماهر هستید. این روش می تواند منجر به نتایج ناخواسته شود یا حتی اگر اشتباه انجام شود باعث آسیب شود. عوارض جانبی احتمالی و نتایج ناخواسته عبارتند از: درد، تورم یا کبودی در محل تزریق، سردرد یا علائم شبیه آنفولانزا، افتادگی پلک یا ابروهای کج، لبخند کج یا آب دهان، اشک یا خشکی چشم، عفونت در محل تزریق، ضعف عضلانی، مشکلات بینایی، مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن، مشکلات تنفسی، واکنش آلرژیک، از دست دادن کنترل مثانه. اگر ساعت ها یا هفته ها پس از انجام هر یک از علائم زیر را داشتید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

تزریق بوتاکس

آیا ممکن است که در بدن ما نسبت به بوتاکس مقاومت ایجاد شود؟

در پاسخ این سوال می توان گفت بله اما بطور نادر. مواردی وجود دارد که بدن فرد هیچ واکنشی نسبت به این سم فلج کننده نشان نمی دهد که البته علت آن در پزشکی بررسی و کشف شده است. کسانی که بوتاکس را به صورت منظم دریافت می کنند احتمالا کاهش فعالیت عضلانی را مشاهده کرده اند، بنابراین ممکن نیست آنها به دفعات بعدی تزریق نیاز نداشته باشند و یا مجبور نخواهند بود تا برای ترمیم سریع اقدام کنند. همانطور که شما عضلاتی را که موجب ایجاد چین و چروک می شوند درمان می کنید، آنها کوچکتر و ضعیف تر می شوند به طوری که دیگر احتمال اینکه چروک ها شکل بگیرند وجود ندارد و به طور مرتب نیاز به بوتاکس نخواهید داشت. شما در نهایت به جایی می رسید که دیگر کمتر به بوتاکس نیاز خواهید داشت تا نتایجی را کسب کنید که قبلا با بوتاکس منظم کسب می کردید.

عوارض تزریق بوتاکس:

در عوارض تزریق بوتاکس مواردی مربوط به کلینیک تزریق و مواردی مربوط به واکنش بدن فرد به دارو می باشد که می توان به چند مورد شایع اشاره کرد:

_ گاهی در نواحی تزریق به خصوص نواحی دور چشم احتمال کبودی مختصری وجود دارد که جای نگرانی نیست و طی 2 یا 3 روز برطرف می شود. در این موارد استفاده از کیسه یخ کمک کننده است.

_ در موارد بسیار نادر ممکن است عوارضی مانند رفلکس پلک زدن، دوبینی و افتادگی پلک و ابرو، ورم دور چشم و خشکی چشم ایجاد شود که این علائم طی چند هفته کاملا برگشت پذیر است و جای نگرانی نمی باشد.

_ در صورت بروز واکنش های آلرژیک شدید مثل کهیر، تورم و قرمزی شدید در ناحیه صورت و پلک ها با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

_ کبودی خفیف، قرمزی و سردرد نادر اما ممکن است.

_ اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، ممکن است بیشتر از سایر بیماران کبود شوید.

نکته: اکثر عوارض بوتاکس، خود به خود یا با درمان، طی چند روز تا چند هفته خوب می شوند.

مراقبت ها و توجهات لازم در تزریق بوتاکس:

_ عدم مصرف داروهای خاص که باعث افزایش خونریزی می شوند؛ مثل آسپرین، کافئین، ویتامین، امگا 3، سیر، چای سبز (بهتر است از 5 روز قبل از تزریق قطع شود).

_ بیماران قلبی عروقی، بیماران کبدی، بیماران کلیوی قبل از تزریق با پزشک درمانگر خود مشورت نمایند.

_ افرادی که اعمال جراحی مثل لیزیک و بلفاروپلاستی انجام داده اند بهتر است تا 4 ماه بوتاکس انجام ندهند.

_ سابقه تزریق بوتاکس و بروز هرگونه حساسیت در تزریق های قبلی و زمان آخرین تزریق را به پزشک معالج خود یادآوری کنید.

_ در صورتی که نیاز به انجام اعمالی نظیر تاتوی ابرو دارید حداقل فاصله زمانی دو هفته را با انجام بوتاکس در نظر بگیرید.

_ تا 24 ساعت پس از تزریق از شستشو ناحیه مورد نظر خودداری کنید.

_ تا حدود 4 ساعت پس از تزریق از عضلات صورت با حرکاتی چون اخم کردن، بالا بردن ابروها و خندیدن استفاده کنید.

_ تا 6 ساعت پس از تزریق از دراز کشیدن یا خم شدن خودداری کنید.

_ از دستکاری محل های تزریق خودداری کنید.

_ تا 24 ساعت پس از تزریق آرایش نکنید.

_ تا حداقل 24 ساعت از انجام حرکات سنگین جسمی (کار یا ورزش سنگین) اجتناب کنید.

نکته: بهترین زمان ترمیم هفته سوم بعد تزریق می باشد؛ چرا که بعد این زمان احتمال واکنش های حساسیتی و تولید آنتی بادی علیه توکسین بالا می رود و ممکن است حتی سبب تخریب سم نیز گردد و اثر بخشی بوتاکس را کاهش دهد.