تزریق فیلر یک روش زیبایی است

تزریق فیلر و مزایا و عوارض و مراقبت های پس از آن

تزریق فیلر یک روش زیبایی محبوب است و به علت نتیجه‌ی منحصر به فردی که دارند بین افراد جامعه با هر جنسیت و سنی بسیار پرطرفدار هستند. علت آن هم این است که استفاده از فیلر می‌تواند باعث حفظ شادابی و طراوات طبیعی پوست، رفع چین‌ و چروک‌های پوست، جوان‌سازی، فرم‌دهی و حجم‌دهی گردد.

فیلرها انواع مختلفی دارند اعم از ژل های هیالورونیک اسید، غیر هیالورونیک، چربی و کلاژن و همچنین بر اساس غلظت یا اندازه پاراتیکل های آن در نواحی مختلفی مثل زیر چشم، گونه، لب، خط اخم، خط ماریونت، خط خنده، چانه ، بینی، زاویه سازی فک و رفع نقوص صورت زیر چشم، خطوط ناحیه گردن و … به کار گرفته می شوند.

در کلینیک آیلا انواع فیلرهای موقتی و نیمه دائمی و دائمی، بر اساس تشخیص پزشک برای زیبا جویان محترم مورد استفاده قرار می گیرد.

در کلینیک پوست و مو غرب تهران از فیلرها به صورت تک سی سی و از برند های مورد تایید وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی کشور استفاده می شود و علاوه بر انواع ژل های غیر ایرانی، از ژل های ساخت کشور عزیزمان ایران (لونافیل، اینووسنس و فیورج) که مورد تایید وزارتخانه می باشند نیز استفاده می گردد. نکته حائز اهمیت در آن به صرفه بودن آن ها از لحاظ اقتصادی در مقابل ماندگاری قابل قبول آنهاست.

بی حسی قبل از تزریق فیلر

می بایست قبل از تزریق فیلر، ناحیه مورد نظر را بی حس کرد که این کار به چند روش انجام می شود:

_ کرم های موضعی مثل زیلاپی

_ بی حسی با کمک سرد و فریز کردن

_ بلوک عصبی ناحیه مورد نظر

_ تزریق بی حسی به صورت موضعی

نکته: برای مراجعینی که به ماده بی حسی لیدوکایین حساسیت دارند باید از داروهای بی حس کننده دیگری استفاده شود.

اقدامات پیش از تزریق فیلر

_ در صورتیکه بیماری خاصی دارید و یا داروی خاصی مصرف می‌کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

_ به مدت دو هفته پیش از تزریق فیلر، بهتر است از انجام کارهای دندان پزشکی پرهیز کنید.

_ دو هفته پیش از تزریق فیلر، از مصرف داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین، ایپوپروفن و غیره اجتناب کنید.

_ به مدت سه روز پیش از تزریق فیلر، از مصرف چای سبز خودداری کنید.

_ به مدت یک هفته پیش از تزریق فیلر، از مصرف دخانیات و الکل اجتناب کنید.

_ به مدت سه روز پیش از تزریق فیلر، از مصرف محصولات موضعی مثل رتینال‌ها، اسیدکلیکولیک‌ها، ترتیئوئین و اسیدهای آلفا هیدروکسی و غیره خودداری کنید.

مراقبت های پس از تزریق فیلر

فیلرها دوران نقاهت ندارند و بلافاصله پس از تزریق، می‌توانید به انجام امور روزانه خود بپردازید اما باید یک ‌سری نکات را رعایت کنید تا به نتیجه دلخواه رسیده و ماندگاری آن را افزایش دهید:

_ در 24 ساعت اول از انجام ورزش های سنگین پرهیز شود.

_ در 24 ساعت اول از قرارگرفتن در نور آفتاب و گرمای شدید (خصوصا سونا) پرهیز شود.

_ در 24 ساعت اول استفاده از مشروبات الکلی ممنوع می باشد.

_ تا 3 روز از دستکاری ناحیه تزریق شده خودداری شود و از خوابیدن روی صورت اجتناب شود.

_ قرمزی، درد و تورم بعد از یک هفته بهبود می یابند ولی در دقایق اولیه تزریق می توان از کمپرس یخ استفاده کرد.

_ برای رفع تورم بعد از تزریق، از مصرف نمک دوری کنید.

_ تا ۲۴ ساعت پس از تزریق استفاده از لوازم آرایشی توصیه نمی‌شود.

_ از فعالیت‌هایی که منجر به تعریق می‌شوند اجتناب کنید.

_ از دراز کشیدن و پایین نگه داشتن سر تا مدت 4 ساعت بعد از تزریق اجتناب کنید.

_ برای ارزیابی مجدد بیمار، ویزیت بعد از دو هفته توصیه می شود.

در تزریق فیلرها دانش زیبایی شناسی (خصوصا صورت) بسیار کمک کننده است و در کلینیک زیبایی غرب تهران ( کلینیک آیلا) برآنیم تا چهره ای زیباتر، شاداب تر و جذاب تری برای شما زیبا جویان گرانقدر بیافرینیم.

عوارض ناشی از تزریق فیلر

بلافاصله پس از تزریق فیلر پوستی، ممکن است چند مورد از موارد زیر را مشاهده کنید:

_ قرمزی و ورم محل تزریق

– کبودی

_ خارش

_ تشکیل کیست یا آبسه (که ممکن است در برخی موارد 2 تا 3 سال باقی بماند)

_ واکنش های آلرژیک

_ نکروز ناحیه به دلیل عوارض عروقی

_ تزریق سطحی و ایجاد نمای دانه دانه مانند

_ عفونت

_ تشکیل گرانول زیر پوست

این مشکلات در زمان تزریق فیلرهای پوستی رایج می باشد و طی چند روز تا چند هفته برطرف می گردد. نتیجه نهایی درمان شما دو هفته پس از تزریق مشاهده می‌شود و می‌توانید برای بررسی اینکه آیا برای دستیابی به نتایج برنامه‌ریزی‌شده به درمان‌های بیشتری نیاز است یا خیر، توسط پزشک معاینه شوید.

عوارض ناشی از تزریق فیلر جدی بگیرید

ترزیق فیلر

رفع عوارض

تسکین درد:

درد پس از تزریق فیلر معمولا خفیف و گاهی متوسط است. بیشتر نواحی‌ای مانند چانه و لب‌ها می‌توانند بسیار دردناک باشند. برای تسکین درد داروهایی مانند پاراستامول ممکن است طبق دستور پزشک مصرف شود.

تسکین تورم:

پس از تزریق هر یک ساعت یک بار کمپرس خنک را به مدت ۱۰ دقیقه روی موضع قرار دهید(یخ را مستقیماً روی پوست خود قرار ندهید)، استفاده از کمپرس خنک به طور منظم در ۲۴ ساعت اول پس از تزریق ممکن است به کاهش میزان تورم کمک کند.

تسکین کبودی:

بیمارانی که آسپرین، روغن ماهی یا سایر داروهای مرتبط با افزایش کبودی مصرف می‌کنند، ممکن است خطر ابتلا به این مشکل را افزایش دهند. برای درمان کبودی، درمان‌های بدون نسخه وجود دارد. لیزر عروقی نیز گزینه‌ای مناسب برای درمان کبودی است.

ماساژ:

ماساژ ناحیه تزریق شده ممکن است توسط پزشک توصیه شود یا حتی منع شود. پس از رفع درد و حساسیت به لمس و در صورت توصیه پزشک، می‌توان از ماساژ ملایم استفاده کرد.

تبخال و فیلر پوستی:

احتمال کمی وجود دارد که تزریق فیلر باعث شیوع تبخال شود. در بیماران با سابقه تبخال از داروهای ضد ویروسی برای کمک به کاهش خطر تبخال استفاده می‌کنند. اگر پس از تزریق دچار تبخال شدید باید به پزشک مراجعه کنید.

فیلرهای ایرانی

در سال های اخیر تعدادی فیلر یا ژل هیالورونیک اسید توسط دانشمندان ایرانی ساخته شده که تمام مراحل و فازهای تائیدیه انسانی آنها انجام شده و ایمن بودن و بی عارضه بودن آن توسط سازمان غذا و داروی ایران تایید شده است. از آن جمله ژل های هیالورونیک اسید می توان به لونافیل، فیوریج، اینوسنس و .. اشاره کرد. ماندگاری این ژل ها حدود ۱۲-۱۸ ماه می باشد.

فیلر اینووسنس

فیلر اینووسنس جهت پرکردن چین و چروک صورت و همچنین افزایش حجم مورد استفاده قرار می‌گیرد. ژل اینووسنس دارای تکنولوژی جدیدی است که در عین حال که فرم‌دهی و حجم به صورت را انجام می‌دهد، موجب بهبود سطح پوست و تقویت آن نیز بشود. همچنین فیلر اینووسنس دارای خصوصیات ضد التهابی و ضد عفونتی است که سبب محافظت از پوست در برابر عفونت‌ها و التهابات مختلف می‌گردد.

ژل اینووسنس به علت داشتن ساختار مولکولی خاص، موجب تحریک کمتر در بدن شده و برای افراد حساس به فیلرهای سنتزی مناسب می باشد. همچنین، فیلر اینووسنس توسط بدن جذب می شود و در طول زمان ایجاد تخلخل نخواهد کرد.

از مزایای فیلر اینووسنس می‌توان به امکان مشاهده نتایج فوری، آسان و طبیعی اشاره کرد. همچنین، به دلیل استفاده از لیدوکائین و نازکترین سوزن‌ها در فیلر اینووسنس، تزریقی آسان و بدون درد را تجربه خواهید کرد.

از انواع مختلف این ژل می توان برای حجم دهی و آبرسانی و جوانسازی و برطرف نمودن چروک ها و بازیابی حجم از دست رفته به خصوص در صورت استفاده نمود. از مزیت های آن حصول نتایج سریع و راحت و طبیعی بودن آن می توان اشاره کرد.

فیلر اینووسنس دارای طیف وسیعی از فیلرها برای تزریق در نواحی مختلف صورت، بدن و دکلته می باشد. زیر مجموعه های این فیلر شامل شاین، سیلک، اسمایل، استایل، شیپ می باشد.

نوع شیپ در کانتورینگ و بازیابی حجم از دست رفته صورت به منظور حجم دهی گونه و اصلاح چانه و زاویه دهی فک و اصلاح گودی شقیقه استفاده میشود.

نوع استایل برای اصلاح چین و چروک های عمیق صورت مثل خطوط عمیق خط خنده و لیفتینگ نواحی گونه و چانه و شقیقه کاربرد دارد.

نوع اسمایل برای اصلاح چین و چروک های متوسط صورت مثل خط خنده و خطوط گوشه لب و کناره لب و حجم دهی لب ها استفاده می شود.

نوع سیلک برای اصلاح چروک های سطحی صورت و خطوط اخم و خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم و خطوط ریز پشت لب و کانتورینگ لب ها استفاده میشود.

نوع شاین جهت آبرسانی پوست گردن و دکلته و پشت دست ها بکار گرفته می شود. بدلیل غلظت هیالورونیک اسید پایینی که دارد خیلی نرم می باشد و شادابی و شفافیت پوست را به ارمغان می آورد.

در کلینیک زیبایی غرب تهران (کلینیک آیلا) از تمامی فیلرهای مورد تائید وزرات بهداشت از جمله آلیاکسین، الانسه، نیوویا، آیدیا، پرفکتا، رووفیل، فیورج، نورامیس، اینووسنس و … استفاده می شود.