ریزش مو یعنی کاهش تراکم موی سر و یا هر قسمتی از بدن است

ریزش مو و جلوگیری از آن و علت و درمان

ریزش مو یعنی کاهش تراکم موی سر و یا هر قسمتی از بدن و می تواند علل مختلفی از جمله علل هورمونی، علل خود ایمنی، کمبود برخی ویتامین ها، املاح معدنی و فلزات داشته باشد و یا ممکن است عارضه ناشی از مصرف داروهای خاص یا ابتلا به بیماری های خاص باشد.

الگوهای ریزش مو

ریزش مو با الگوی مردانه

در ریزش مو با الگوی مردانه، ریزش مو وابسته به هورمون های مردانه است و بیشتر در نواحی جلو و اطراف سر و مرکز سر دیده می شود.

ریزش مو با الگوی زنانه

ریزش مو با الگوی زنانه به صورت نازک شدن و کاهش تدریجی انتشار موها در ناحیه وسط و تاج سر رخ می دهد، بطوریکه خط رویش مو کاملا دست نخورده باقی می ماند و در ناحیه گیجگاهی نیز عقب رفتگی خط رویش مو مشاهده نمی شود و پوست تاج سر بیشتر به چشم می آید. این طرح ریزش مو در زنان غالبا ارثی می باشد و نوعی زمینه ژنتیک برای ابتلا به ریزش مو و طاسی وجود دارد. نازک شدن موها معمولا در سال های نوجوانی یا دهه 20 یا 30 در زنان آغاز می شود و تا 40 سالگی کاملا بارز می شود. به یاد داشته باشید که ریزش موها به صورت تدریجی است و هرگز ناگهانی و شدید نمی باشد. در نوع دیگر ریزش مو زنان؛ ریزش مو به طور پراکنده در تمام سر اتفاق می افتد.

در کلینیک زیبایی غرب تهران (کلینیک زیبایی آیلا) کلیه خدمات مربوط به مراقبت های مو و درمان های موثر برای ریزش مو برای مراجعین عزیز ارائه می گردد.

دلایل ریزش مو

– آلوپسی، ریزش مو یا طاسی آندروژنیک: به دلیل پاسخ بیش از حد به هورمون آندروژن ایجاد می گردد و غالبا مردان و زنان به این نوع از ریزش مو مبتلا هستند.

– ریزش مو به دلیل افزایش سن: در این الگو ریزش مو به دلیل عدم جایگزینی کامل فولیکول های از دست رفته مو و عدم رشد مجدد مو اتفاق می افتد.

– ریزش موی سکه یا آلوپسی آره آتا: این نوع ریزش مو به دلیل استرس یا بیماری اتفاق می افتد و ریزش دائمی و خطرناک نیست و با درمان امکان رویش مجدد مو وجود دارد.

– اختلالات هورمونی ناشی از ترشح غده آدرنال یا فوق کلیوی یا تخمدان های پلی کیستیک.

– کم کاری یا پرکاری غده تیروئید نیز می تواند از علل ریزش موی هورمونی باشد.

– ریزش مو می تواند به دلایل شیمی درمانی و استفاده از موادی که برای کراتینه کردن مو به کار می رود اتفاق بیفتد.

– ریزش مو همچنین می تواند به دلیل عادات اشتباه در نگهداری موها باشد از جمله بستن محکم موها و کشیدن بیش از حد مو برای بستن و جمع کردن آن، شستشوی زیاد از حد مو با مواد شوینده و در معرض گرد و خاک قرار دادن موها و استفاده مکرر از مواد و رنگ های شیمیایی و دکلره که علاوه بر ساقه مو می تواند ریشه مو ها و فولیکول های مو را تحت تاثیر قرار دهد.

ما در کلینیک پوست و مو غرب تهران (کلینیک زیبایی آیلا) برآنیم تا مشاوره ای دقیق در خصوص نیازهای واقعی مو شما ارائه دهیم و بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهیم.

تشخیص علت ریزش مو

در کلینیک زیبایی غرب تهران (کلینیک زیبایی آیلا) ابتدا علت ریزش مو را بررسی کرده و سپس به درمان مناسب می پردازیم. برای بررسی های اولیه، تست های آزمایشگاهی مربوط به تیروئید، آهن خون، تست های مربوط به بیماری های روماتیسمی، تست های هورمونی زنانه و مردانه خصوصا در مواردی که اختلالات قاعدگی و پر مویی و آکنه و نازایی و تخمدان پلی کستیک و دیابت وجود داشته باشد، لازم است. در صورتیکه اختلالات هورمونی زنانه وجود داشته باشد حتما متخصص زنان لازم است در غیر این صورت درمان های لازم برای بیماران انجام می شود.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو با استفاده از داروهای مورد نیاز و مکمل ها و شاید در مواردی قطع داروهای مضر مصرفی انجام گیرد و با استفاده صحیح مکمل ها و فلزات و املاح مورد نیاز در رشد مو و تقویت فولیکول های مو توصیه می گردد.

در کلینیک پوست و مو غرب تهران (کلینیک زیبایی آیلا) علاوه بر درمان های دارویی ذکر شده، روش های کارآمدتری برای پیشگیری و درمان ریزش مو برای زیبا جویان عزیز مورد استفاده قرار می گیرد که از می توان به درمان مزوتراپی و پی آر پی موی سر در ذیل اشاره کرد.

در روش مزوتراپی مواد مغذی و مواد محرک رشد مو و کاهش التهاب و جلوگیری از ریزش مو به لایه میانی پوست سر تزریق می گردد. مزوتراپی مو باید با فواصل منظم و طبق نظر پزشک معالج و به کرات انجام شود تا نتیجه مطلوب حاصل گردد.

در کلینیک زیبایی غرب تهران ( کلینیک زیبایی آیلا ) مزوتراپی با بهترین داروها انجام می گیرد. تزریق در ناحیه پوست سر غالبا دردناک می باشد اما این مشکل در کلینیک پوست و مو غرب تهران ( کلینیک زیبایی آیلا) با استفاده از مزوتراپی هیرفیلر به کمتر از 50% رسیده است.

در روش پی آر پی(PRP) پلاسمای غنی از پلاکت حاصل از خون سانتریفیوژ شده فرد را به پوست سر وی تزریق کرده و به این طریق بیوپروتئین ها و مواد مغذی وارد پوست سر شده و باعث تقویت فولیکول های مو می گردند. پی آر پی(PRP) یکی از روش های درمانی موثر در ریزش موی سر می باشد و اثر بخشی و بهبود سریع از دیگر مزایای این روش درمانی است.

ما در کلینیک زیبایی غرب تهران (کلینیک زیبایی آیلا) برآنیم که با تمام توان و ارائه بهترین خدمات، رضایت شما را جلب نماییم.